|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

تاریخچه شرکت

تاریخچه شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان

 

شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان در سال 1360 از شرکت برق منطقه‌ای هرمزگان تفکیک و فعالیت خود را آغاز نمود. در بدو تاسیس مهم ترین چالش مقابل آن فعال نمودن مجموعه طرح سد میناب ـ شبکه آبیاری و زهکشی، تصفیه خانه و خط لوله اول آبرسانی میناب به بندرعباس بود.
پس از آن در سال 1365 با ادغام شرکت آب مشروب بندرعباس در آب منطقه ای هرمزگان مشکل تامین و توزیع آب بزرگ‌ترین بندر ایران مرتفع گردید. لیکن مدیریت سیاسی استان مسئولیت تامین و توزیع آب دیگر بنادر و جزایر خلیج فارس را نیز به عهده این شرکت گذاشت که اهم فعالیت های آن خرید و نصب آب شیرین کن در بندرلنگه ، چارک ، بستک ، جزیره قشم و جزیره هرمز تعیین شده بود . لیکن ناهنجاری‌های استفاده غیر مطلوب از آب شیرین کن ها و قیمت بسیار گران آب تولیدی آنها موجب شد تا از سال 1371 آب منطقه ای هرمزگان سیاست تامین و انتقال آب به بنادر و جزایر از فاصله های دورتر را وجه همت خویش قرار دهد که در این راستا طرح های آبرسانی به بندرعباس، بندر خمیر، بستک و نوار ساحلی خلیج فارس تا بندرلنگه و نوار ساحلی دریای عمان، خط دوم آبرسانی میناب ـ بندرعباس ، خط لوله زیردریایی جزیره هرمز ، آبرسانی به دهستان فرامرزان ،‌دهستان کشار و غیره اجرا و به بهره برداری رسیدند. همچنین در این دوره طرح های کوچک تامین آب ، مهندسی رودخانه و تغذیه مصنوعی نیز اجرا گردید که در جای خود بسیار مفید فایده گردیدند . از مهم ترین این طرح ها می توان به طرح های تغذیه مصنوعی قلعه قاضی ، سرخون ، فارغان و سدهای کوتاه گاوبندی ،کهورستان و همچنین طرح مهندسی رودخانه میناب اشاره نمود. در فاصله بین سال های دهه 80 ـ1370 مدیریت تقاضای آب و اجرای سیاست های صرفه جویی آب در بخش کشاورزی از طریق استفاده از سیستم های تحت فشار ( آبیاری قطره ای ) اهمیت زیادی پیدا کرد که با توجه به طرح های اجرا شده در این راستا متوسط مصرف آب در یک هکتار از 12000 متر مکعب در سال 1370 به رقم 9000 متر مکعب در هکتار در سال 1380 کاهش پیدا نمود که در نوع خود قابل توجه است.

شرکت آب منطقه ای برای پاسخگویی به نیازهای فوری آبی شهرهای : بندرلنگه ، قشم ، جزایر هرمز ، جاسک ، بستک و غیره اقدام به تهیه آب شیرین کن کرد . در برنامه اول توسعه تقریبا عمده فعالیت های شرکت آب منطقه ای هرمزگان بعد از افتتاح خط آبرسانی به بندرعباس و سد میناب (استقلال ) ، روی خط آب شیرین کن و رفع فوری نیازهای آب شرب جزایر و بنادر یا شهرها از جمله : بستک که مشکل داشتند متمرکز شده بود.

در دوره اول شرکت آب منطقه ای هرمزگان ، برای بندرلنگه سه دستگاه و برای قشم دو دستگاه آب شیرین کن از ژاپن خریداری کرد ، 8 دستگاه از آب شیرین کن های بوشهر نیز که دیگر مورد استفاده قرار نمی گرفت به قشم منتقل شد . برای ابوموسی و هرمز و بستک نیز در فاصله دوره اول یعنی 1360 تا 1370 تعدادی آب شیرین کن تهیه شد . فعالیت های شرکت آب منطقه ای هرمزگان در دوره دوم پس از پیروزی انقلاب بیشتر معطوف به فراهم کردن تامین آب مورد نیاز صنایع بزرگی بود که در اطراف بندرعباس سرمایه گذاری شده و به تدریج در حال بهره برداری بودند، همچنین هزینه تولید آب با آب شیرین کن ها نیز به دلیل استهلاک بالای آنها بسیار بالاست . بنابر این به سرعت اقداماتی به منظور امکان انتقال آب به بنادر و جزایر و شهرهایی که از آب شیرین کن استفاده می کردند صورت گرفت.

مجموع مساحت حوزه آبریز هرمزگان حدود 100000 کیلومتر مربع است که 68 درصد آن در استان و 32 درصد در استان های هم جوار واقع شده است.

حجم نزولات جوی با توجه به حدود 200 میلیمتر متوسط بارندگی سالیانه معادل 20 میلیارد مترمکعب در سال برآورد می شود و از این میزان حدود 13 میلیارد متر مکعب تبخیر و فقط 7 میلیارد متر مکعب باقی مانده ، حجم جریانات سطحی و میزان نفوذ به مخازن زیرزمینی را تشکیل می دهد . به دلیل ساختار تشکیلات زمین شناسی استان و وجود گنبدهای نمکی و سایر تشکیلات آلوده کننده گسترده در سطح حوزه آبریز استان که عمدتا در نواحی غربی استان واقع گردیده است.

بیش از 4 میلیارد متر مکعب از پتانسیل آبی موجود شور و غیر قابل استفاده است و کمتر از 3 میلیارد متر مکعب آب قابل استفاده می باشد . گفتنی است از 3 میلیارد مترمکعب آب قابل استفاده حدود 5 /. میلیارد متر مکعب تحت مدیریت آب کرمان و حدود 5/2 میلیارد متر مکعب تحت مدیریت آب هرمزگان است . از این میزان تنها 4/1 میلیارد متر مکعب آن را آبهای زیرزمینی و 1/1 میلیارد متر مکعب را آبهای سطحی تشکیل می دهد . با توجه به شرایط نامناسب طبیعی و خشکسالی های پی در پی ، جهت تامین آب مورد نیاز بخش های مختلف و بهره برداری از منابع آب های زیر زمینی ، مطالعات و بررسی های بسیار گسترده ای انجام گرفته و پروژه ها و طرح های بسیاری نیز اجرا می گردد تا کمبود آب احساس نگردد.

از مهم ترین طرح های اجرا شده احداث سد مخزنی استقلال بر روی رودخانه میناب ، شبکه آبیاری و زهکشی دشت میناب ، طرح انتقال آب سد میناب از طریق دو خط انتقال جهت مصرف شرب مردم بندرعباس و صنایع موجود و همچنین اجرای خطوط انتقال و ایجاد حوضچه های تغذیه مصنوعی اشاره نمود . شرکت سهامی آب منطقه ای با مدیریت بر بهره برداری صحیح از منابع آب استان ، جلوگیری از هدر رفتن آب ها و مهار رودخانه ها در کنار ایجاد شبکه های آبیاری و توسعه شبکه های آبرسانی موجود و ایجاد شبکه های جدید درصد عمده ای از نیاز بخش های کشاورزی ، صنعت و شرب مردم استان هرمزگان را تأمین می نماید.

 

 تاریخ ثبت : 11 آذر 1393
  آخرین به روزرسانی : 3 آذر 1399
 
 6747
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 2
 • بیشترین بازدید همزمان : 149
 • بازدید امروز : 731
 • بازدید دیروز : 543
 • کل بازدید : 10,624,839
 • آخرین به روزرسانی : 4 مهر 1400 16:08:36
 • شناسه IP شما : 3.237.2.4

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : بندرعباس، بلوار امام خمینی، شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان
 • کدپستی : 7916795639
 • تلفن : 07633335411-15, 07633932145
 • فاکس : 07633351371
 • پست الکترونیکی : info[at]hrrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا : 1811