جمعه, 8 اردیبهشت 1396


تماس با ما

بندرعباس- بلوار امام خمینی- شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان

کد پستی: 7916795639

تلفن : 07633335411 الی  15    

فکس : 07633351371

ایمیل: info@hrrw.ir

 

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :26
بیشترین بازدید همزمان:129
بازدید امروز :2168
بازدید دیروز :25746
کل بازدید :2974438
میانگین بازدید :3463
آخرین به روزرسانی:1396/02/07 12:26:39

عنوان دستگاه : اداره منابع آب شهرستان رودان

نام ونام خانوادگی رئیس  جهانگیر سپهری  مدرک تحصیلی  لیسانس مهندسی تولیدات گیاهی تاریخ انتصاب 4/07/1394

تشریح وظایف وفعالیت ذاتی دستگاه و خدماتی که به ارباب رجوع ارائه میگردد :

کنترل وحفاظت ازمنابع آب شامل صدورپروانه حفر وبهره برداری چاههای کشاورزی صنعتی وشرب ، جلوگیری از حفرچاههای غیرمجاز ،جانمایی محل حفر چاه ، تاییدسوخت چاههای دیزلی ، تعیین حد حریم وبستر رودخانه ها ، جلوگیری از تعرض به حریم وبستررودخانه وبرداشتهای غیر مجاز ، اندازه گیری بارندگی وسیلاب رودخانه ها ی مهم وانجام امور مربوط تغییر آب وهوا ، انجام مطالعات ابهای زیرزمینی

شرح وظایف مدیر دستگاه :

انجام امور محوله برابر دستور العمل های مربوط ، برگزاری و شرکت در جلسات شورای حفاظت ودشت پایلوت ، شرکت در جلسات پرسش وپاسخ با کشاورزان منطقه  ، انجام ماموریت های اداری جهت رفع مشکلات کشاورزان و همکاران، پیگیری مطالبات همکاران ،شرکت در جلسات اداره در بندرعباس ، نظارت بر اداره و همکاران

تشریح وضعیت موجود ( امکانات – ظرفیت ها ونیروی انسانی ) دستگاه :

درحال حاضر ساختمان اداری دریک بنای قدیمی که مسکونی بوده  و گنجایش موجود را ندارد واصلا در شان این اداره نیست میباشد ، سه دستگاه خانه سازمانی ، 22 نفر پرسنل که شامل متصدیان ایستگاهها و کادر اداری که مستقیما با اداره قرارداد کار دارند و همچنین سه اکیپ گشت وکنترل ( سه نفر کارشناس و سه نفر راننده ) به صورت شرکتی

تاریخچه راه اندازی اداره آب رودان :

اداره آب رودان در سال 10/12/1349 با دو نفرپرسنل به نام های آقای عبدالحسن ضمیری و مرحوم صمدالله امیری تاسیس شد. در ابتدا فعالیت این اداره توزیع آبهای سطحی بین کشاورزان و باغداران رسما" کارخود را شروع کرد و تا سال 1352 زیر نظر اداره آب کرمان فعالیت داشت و از سال 1352 به بعد با جدا شدن آب کرمان و تاسیس شرکت آب و برق استان ساحلی ، اداره آب رودان زیر نظر این شرکت جدید التاسیس قرار گرفت.

اقلیم ، و موقعیت و وضعیت کشاورزان  شهر رودان  :

محدوده مطالعاتی رودان با کد مشخصه 2810 در استان هرمزگان واقع وبر اساس ضوابط تقسیم بندی و کد گذاری ودارای 4حوزه آبریز رودان ،نودژ ،دهکهان ،و مسافرآباد میباشد. محدوده مطالعاتی رودان دارای وسعتی در حدود 8/751 کیلومتر مربع می باشد. از ارتفاعات مهم در محدوده  رودان می توان به ارتفاعات کوه ناصر ، بن در ،سیاگراگن ،گروم ،سرخ کم ،کوه نوغون و...در شمالی ترین قسمت محدوده کوه های کلات حسین سرکوه ، سدیج ودر قسمت های شرقی دشت کوههای قلات ،کلاتک سیاه ، و...ودرقسمت غربی ارتفاعات کوه زندان و پرتوکی...

شهرستان رودان دارای دو بخش مرکزی و رودخانه به ترتیب به مرکزیت رودان و زیارتعلی و8 دهستان تقسیم میشود ، دهستان های مرکز بخش رودان شامل اب نما ،فاریاب ،راهدار ،جغین شمالی ،جغین جنوبی و مرکز بخش زیارتعلی شامل ، رودخانه ،مسافرآباد ،و رودخانه بر میباشد.

پوشش گیاهی رودان شامل خرزهره ،تج ، استبرق ، کلپوره ، علف شور ، کرته ، و غیره  و از گونه های درختی می توان نظیر کهور ، کنار ، کسور ، شورگز ، بنه ، گیش و غیره نام برد . میزان  بارندگی در طول یک دوره 40 ساله از سال 1345 لغایت 1385 در ارتفاعات 2/249 میلیمتر ودر دشت 5/256 میلیمتر بوده است . پر باران ترین فصل سال میتوان ماههای بهمن و اسفند وخشک ترین فصل سال تابستان ماههای خرداد تا شهریور میباشد. از رودخانه های مهم رودان می توان رودخانه دائمی رودان ( آبنما) و رودخانه فصلی دلدل نام برد ، رودخانه رودان قریب به 160 کیلومتر مربع طول و حدود 6970 کیلومتر مربع وسعت حوزه آبریز میباشد. اقلیم شهرستان رودان دارای آب وهوای گرم وخشک و با کشاورزی محصولاتی نظیر صیفی جات مثل گوجه فرنگی ، خیارسبز ، کدو ، بادمجان  ، هندوانه و غیره می توان نام برد .

تاریخچه شهر رودان :

شهرستان رودان از شهرستان‌های استان هرمزگان در جنوب ایران است. و مرکز آن شهر رودان (دهبارز) است. رودان با مساحتی حدود ۳۰۴۴.۵ کیلومترمربع، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری بندرعباس قراردارد. شهر رودان مرکز این شهرستان در ۲۷ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۷ درجه و ۱۱ دقیقه طول شرقی واقع شده‌ و ارتفاع آن ازسطح دریا حدود ۱۹۰ متر است. شهرستان رودان از شمال به حاجی آباد، از شمال شرقی به فاریاب (گلاشکرد)، از شرق به کهنوج و منوجان، از جنوب شرقی و جنوب به میناب و از غرب به بندرعباس محدود می‌شود.

رودان در قدیم به نام «رودکان» معروف بوده و وجه تسمیه آن، وجود رودخانه‌های متعدد و پرآب است. آب و هوای این منطقه گرم وخشک است و زمستانی معتدل و تابستانی گرم دارد. براساس آمارسال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۱۱۸۵۴۷ نفراست. شهر رودان با ۳۳۲۸۵ نفر جمعیت پس از بندرعباس و میناب سومین شهر پر جمعیت استان است.

شهرستان رودان دارای اقلیم بسیار گرم و خشک می باشد. به همین دلیل میانگین درجه حرارت سالیانه در این شهرستان، بالاترین درجه را در سطح شهرستان های استان نشان می دهد. به دلیل خشکی هوا، میزان رطوبت نسبی این شهرستان در بین سایر شهرستان ها کمترین درصد را داراست میانگین بارش سالانه در این شهرستان ۲۵۰ میلی متر و متوسط دمای آن از ۲۷ تا ۲۸ درجه سانتی گراد در تغییر است باغ‌های زیبا و سر سبز شهر رودان واقع در بخش مرکزی از توابع شهرستان رودان در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

  • پل رودخانه آبنما   : پلی ساخته دست بشر امروزی و رودخانه زلالی که از زیر آن جاری می‌باشد، این مکان در ۷ کیلومتری شمال شرق شهر رودان واقع است.

شهر رودان

  • نازدشت در فاصله ۶۵ کیلومتری شمال شهرستان رودان ودر همسایگی استان کرمان باغهای زیبای ناز دشت جلوه خاصی را به منطقه داده‌است. خاندان پهلوی در این مکان اقدام به ساختن کاخی نموده‌اند، باغ ناز دشت جهت شادابی نیاز به توجه بیشتر مسئولین دارد. کلکسیونی از انواع مرکبات و ارقام مرغوب پرتقال, نارنگی و گریپ فروت از جمله محصولات باغ زیبای نازدشت می‌باشد.
  • کهنوج بالا کمی پایین تر از پل زیبای آبنما منطقه‌ای به نام فوق با داشتن قنات‌های جاری از آب زلال و باغهای انبه و لیموترش، گردشگاه زیبایی از بوجود آورده‌است. به یقین تفرج در رودان بدون ماندن در کهنوج بالا خالی از لطف وصفا می‌باشد. (این منطقه تقریباً خشک شده و امروزه قابل مقایسه با گذشته نیست)

  • فربوری به طور حتم یکی از بهترین گردشگاههای رودان محسوب می‌شود ایجاد باغات بسیاری دل انگیز با آب چشمه ودر دل کوه زیبای خیال انگیزی به این منطقه که در فاصله ۲۱ کیلومتری شرق شهر رودان واقع شده‌است. وجود آبشارهای زیبا از جمله دیدنیهای فربوری می‌باشد.
  • آبشار کرون این آبشار درمنطقه کوهستانی بادافشان در ۲۷ کیلومتری در مسیر جاده رودخانه ورودان واقع می‌باشد و یکی از پر آب ترین منطقه رودان بشمار می‌آید. (این منطقه نیز بر اثر خشکسالی زیبایی خود را تا حدودی از دست داده‌است.)

این منطقه یکی از مهمترین اماکن گردشگری شهرستان رودان به شمار می‌آید. آثارتاریخی وجاذبه‌های گردشگری در اخر نیز بایدبه مکانی در انتهای شهرستان رودان به اسم بندزرک اشاره کرد که از ان می‌توان به عنوان سرسبزترین منطقه رودان اشاره کرد که با دارا بون صدها باغ کوچک وبزرگ وهزاران بوته درخت مرکبات از جمله لیمووپرتقال این منطقه از از کلیه قسمتهای رودان متمابز می‌نماید سنگ نوشته‌های بادافشان

درمنطقه‌ای به همین نام درفاصله ۲۵ کیلومتری شمال رودان، روی سنگ‌های ستبر کلماتی به خط میخی و نقاشی‌هایی بدیع وجود دارد که قدمت آن‌ها به دوران ایلامی و آشوری می‌رسد

 

قلعه کمیز

در فاصله ۱۲ کیلومتری شرق رودان، قلعه‌ای که نشان هویت و پایمردی مردم این سامان است، نظر هر بیننده‌ای رابه خود جلب می‌کند. درقدیم چون اغلب نقاط رودان را آب فرا گرفته بوده، مردم دراین قلعه مستحکم سکونت داشته‌اند.

تم مارو (تپه خیرآباد)

درنزدیکی قلعه کمیز، به نام تم مارو وجود دارد که درگذشته محل دفن مردگان واشیای گران قیمت بوده‌است. در این مکان آثار ارزشمندی از جمله جمجمه‌ای جراحی شده در سه هزار سال قبل از میلاد به دست آمده‌است. گفته می‌شود درنام این تپه از مار استفاده شده تا مردم جرات نزدیک شدن به آنجا را نداشته باشند.

قلعه دختران

این قلعه درفاصله ۵ کیلومتری شمال رودان ودرمنتهی‌الیه جنوبی کوه گرم قراردارد که درحال حاضر به ویرانه‌ای تبدیل شده‌است. وجود سنگرهای سنگی متعدد در اطراف قلعه وغاری درپایین آن، حکایت از دقت و توجه خاص ساکنان قلعه به امنیت پناهگاهشان دارد.

زیارتگاه امامزاده سید سلطان محمد

براساس اسناد تاریخی نسب شریف امامزاده سیدسلطان محمد، به امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. بقعه این امامزاده در روستای زیارت پیرچوگان درفاصله ۴۵ کیلومتری رودان قرار دارد. که یک مکان گردشگری مذهبی می باشدو سالانه صدها هزار گردشگر وارد این روستا می‌شوند. در ماه محرم به خصوص روز تاسوعا و عاشوراو اربعین حسینی و ایام عید نوروز بیشترین گردشگر وارد این روستا می شوندو در سال ۱۳۹۱ یکی از ۱۰ نقطه برتر گردشگری کشور اعلام شد.

کوه زندان

مکان بسیارصعب العبوری است که گویا در قدیم مخصوص زندانیان سیاسی بوده‌است. برای رسیدن به آن باید از راه‌های باریک بدنه کوه رد شد. مسیر عبور از تونل باریک وتاریکی که به صورت هلالی در بدنه کوه حفرشده به گونه‌ای است که با اندک غفلتی امکان سقوط به اعماق دره وجود دارد. بعد از این تونل، شکاف غار قراردارد که پس از عبور از آنجا می‌توان وارد قلعه شد. ۱۲ اتاق در بدنه کوه زندان حفر شده‌است.

امامزاده شاه قطب الدین حیدر

نسب این امامزاده براساس شجره نامه مستند به امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد که در بخش جنوبی رودان در محله بندملا قرار دارد.

سایر آثارتاریخی وبقاع متبرکه رودان عبارتند از:

روستای نمونه گردشگری زیارت سید محمد (پیرچوگان)، پل آبنما، قلعه بیژن، قلعه مهران شمیلو، تم سیدی، قلعه برنطین، قلعه جغین ورودخانه، قبرستان گبرها، تپه خودروگان، تپه پالور، جلگه موری، قدمگاه حضرت ابوالفضل، حضرت امیر، باغ وکاخ شاه نازدشت، قنات کهنوج بالا،کلات کهنه ، امامزاده جلال الدین، امامزاده سیدامیربن سلیمان، سایر زیارتگاه‌ها شامل: زیارتعلی، پیرسرکوه دربخش رودخانه و...

تعداد کل چاهها قریب به 10000حلقه که چاههای مجاز قریب حلقه 7000و فاقد پروانه قریب به 3000 حلقه و چاههای عمیق قریب به 2000حلقه ونیمه عمیق 8000حلقه و دارای  4 رشته قنات میباشد.

 

 بازدید:1512
تاریخ ثبت: 1394/10/09
آخرین به روزرسانی: 1394/10/09

 

 

« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا